اطلاعيه‌ي كانون نويسندگان ايران به مناسبت روز 13 آذر

 

ياران!  هم‌گامان!  مردم آزاده!

در يازدهمين سالگرد قتل محمد مختاري و محمدجعفر پوينده، جان‌باختگان راه آزادي و ستم‌ستيزي، روز جمعه 13/9/1388 از ساعت 2 تا 4 عصر بر مزارشان در امامزاده‌ طاهر مهرشهر كرج گرد مي‌آييم و همراه خانواده و ياران‌شان ياد جاويدشان را گرامي مي‌داريم.

 

كانون نويسندگان ايران

10 آذر 1388


بيانيه كانون نويسندگان ايران

به مناسبت يازدهمين سالگرد قتل محمد مختاري و محمدجعفر پوينده

 آيين تازه‌اي نبود مرگ ،

ما زنده‌ايم .

 ياران، هم‌گامان، زنان و مردان آزاده !

يازده سال پيش، در خزان 1377، در پي قتل تبهكارانه‌ي پروانه اسكندري و داريوش فروهر، فعالان سياسي و اجتماعي، دو تن از ياران دلير و آزاده‌ي ما، محمد مختاري و محمدجعفر پوينده، را در خيابان‌هاي تهران ربودند و به جرم نوشتن و گفتن و سرودن، شكستن سكوت گورستاني، گردن نگذاشتن به يوغ بردگيِ قدرتِ حاكم، كوشيدن در راه آزادي بيان و قلم و انديشه و پيكار بي‌امان با سانسور به طرز هولناكي به قتل رساندند.

در آن هنگام، حاكميت كه از سركوب‌هاي خونين و گسترده‌ي دهه‌ي 1360 فارغ شده بود گمان داشت كه با قتل و تك‌زنيِ مختاري و پوينده، غفار حسيني، حميد حاجي‌زاده و احمد ميرعلايي و نيز مجيد شريف و پيروز دواني و ده‌ها تن ديگر مي‌توان فرياد آزادي‌خواهيِ روشنفكريِ متعهد ايران را براي هميشه خاموش كرد.  اما هنگامي كه قتل‌ها از پرده بيرون افتاد و حاكميت چاره‌اي جز پذيرش قتل‌ها نديد، كوشيد با محدود كردن اين كشتارها به چهار قتل، بر ژرفاي اين جنايت‌هاي ضدبشري سرپوش بگذارد و اين تبهكاري‌ها را حاصل انحراف مشتي خودسر جلوه‌گر سازد؛ دادگاهي سر هم كرد و در پشت درهاي بسته، در تاريكي و خاموشي، بدون حضور خانواده‌ها و وكيلان جان‌باختگان، سر و ته قضيه را هم آورد و سرانجام ناصر زرافشان، وكيل شجاع قربانيان و عضو كانون نويسندگان ايران را به جرم حق‌جويي و پافشاري بر محاكمه‌ي آمران و عاملان جنايت‌ها روانه‌ي زندان كرد.  چندي نگذشت كه آمران و قاتلان را در بافت و ساختي ديگرگونه و گسترده، و در سليحِ كامل، روانه‌ي خيابان‌ها كردند تا اين بار در رويدادهاي خونينِ پس از خرداد 1388 به جان مردم و جوانان حق‌طلبي بيافتند كه به مسالمت‌آميزترين شكلِ ممكن خواهان اعاده‌ي آزادي‌هاي از دست‌رفته‌ي خود بودند. و چنين شد كه خون كشتگانِ خيابان‌ها، شكنجه‌شدگان و قربانيان كهريزك‌ها، نداها و ترانه‌ها، سهراب‌ها و محسن‌ها و... با خون سلطان‌پورها و پوينده‌ها و مختاري‌ها و هزاران جان‌باخته‌ي دهه‌ي 60 به هم پيوست و آزادي را فرياد كرد.

مردم آزاده !

كانون نويسندگان ايران در يازدهمين سالِ جان باختن محمد مختاري و محمدجعفر پوينده، بار ديگر اعلام مي‌كند كه با آرمان‌هاي پاك و آزادي‌خواهانه‌ي ياران از دست‌ رفته‌ي خود بر سر همان پيمان است كه بود، و اگر هزار سال بر اين بگذرد حتي يك دَم از دادخواهي خود نمي‌گذرد و تا محاكمه و مجازات آمران و عاملان جنايت‌هاي سه دهه‌ي اخير و برچيدن كامل تمامي بساط شكنجه و پيگرد و آزار و آزادي‌كُشي دَمي از پاي نمي‌نشيند.

ديدگان خفته در گورِ ياران عزيز ما و همه‌ي ستم‌كُشتگانِ اين سال‌ها چشم به راه روز دادرسي است.

 

كانون نويسندگان ايران

10 آذر 1388